SAYMA OYUNU

Temel amacı grubun dinleme, odaklanma ve enerji düzeyini arttırmaktır. Değişiklikler ile yapılabilir.


Anahtar kelimeler - Açılış ve ısınma alıştırması.

Amaç - Grubun dinleme yeteneğini arttırmak. Alıştırma, ana dilde sayıları öğrenmek için yararlı olabilir.

Açıklama - Katılımcılar bir çevrede. Hepsi sessiz ve konsantre olmalılar. Katılımcılardan biri rastgele oyunu bir numarayı söyleyerek başlatır. Daha sonra, başka bir katılımcı rastgele iki numaralı diyor. Bir diğeri üç numara ve 30 numaraya ulaşana kadar öyle diyor. Eğer iki katılımcı aynı sayıyı aynı anda söylerse, oyun tekrar başlıyor.

Süre - En az 5 dakika, en fazla 10 dakika.

Varyasyonlar - İlk varyasyon (çok büyük gruplar için). 30’a kadar saymak yerine, her katılımcı bir sayı söyler ve tüm katılımcılar bir dönüş yapana kadar oturur. Eğer iki kişi aynı anda başlarsa, herkes ayağa kalkar ve oyun yeniden başlar.

İkinci varyasyon. (Grup yüksek bir konsantrasyon seviyesine ulaştığında.) İlk varyasyonla aynı durum dışında bir isim söylemek yerine isminizi söyleyin.

Gözlemler - Tipik olarak, oyunun çalışmasına yardımcı olmaya çalışan grubun bir parçasını görürsünüz, örneğin çok hızlı bir şekilde saymak ya da sayıları söyleme niyetlerini tahmin etmek gibi. Eğitmen bunun farkında olmalı ve herşeyi karşılıklı dinleme seviyesine getirmelidir.