ÇARPŞM TABLOSU SAYŞMŞ

Anahtar Kelimeler - Sayma, zaman çizelgeleri.

Amaç - Eğitim katılımcılarıyla yerel dilde zaman çizelgeleri yapmak. Önkoşul - Yerel dilde sayıları bilmek, “Sayma” oyununu kolaylıkla yapabilmek.

Açıklama - Grup bir daire şeklini alır. Eğitmen grubun hangi zaman çizelgelerini yapması gerektiğini belirtir. Bu açıklama için 3 kez tablo örneği incelenir. Tam olarak “Sayma” etkinliği gibi, katılımcılar ayakları ile ritmi koruyarak oracıkta yürürler. Eğitmen bu sırada grubun 3 kere zaman çizelgesi yapacağını açıklar.

Eğitmen, oyunu ritmik adımların başlangıcıyla 1 diyerek yüksek sesle başlatır, eğitmenin sağındaki kişi kendi içinden 2, bir sonraki 3 vb. diyerek grup 30’a ulaşana kadar sayılmaya devam eder. Katılımcılar sadece 3 ve 3ün katları olan sayıları yüksek sesle söyleyecek, diğerlerini içlerinden saymaya devam edeceklerdir. Bir hata yapılırsa grup tekrar 1’den başlar.

Süre - varyasyonlara bağlı olarak en az 10 dakika.

Varyasyonlar - Mekanizma anlaşıldıktan sonra grup onuncu çarpanın ötesine geçmeye devam edebilir (örneğimizde 30) ve oyun sadece bir katılımcı bir hata yaptığında durur.