DÜZLEM GEOMETRİSİ

Anahtar Kelimeler - Geometri.

Amaç - Düzlem geometrisinin unsurlarını tanıtmak.

Didaktik materyaller - Her katılımcı için 100 - 120 cm’lik bir çubuk. Açıklama - Eğitmen gruba bir tiyatro savaşında sopayı nasıl kullanacağını gösterir. Üç olası saldırı türü vardır:

-             Baştan aşağıya kafadan başlayan bir saldırı;

-             Boyun / omuz yüksekliğinde yatay bir saldırı;

-             Bacaklara doğru aşağı doğru çapraz bir yanal atak.

 

Her saldırının karşılık gelen bir savunması vardır.

Katılımcılar çiftler halinde antrenman yaparak altı saldırıyı anlayabilir hale gelirler ve atakları kendiliğinden savunmay öğrenirler.

Sopalarla rahat olduklarında, katılımcılar çiftlere ayrılırlar ve sırasıyla gruplarca geliştirilen bir dizi saldırı ve savunma içeren savaş içeren bir hikaye yaratırlar.

Savaşın sırası içinde, çift, sopaların tanınan geometrik formları temsil ettiği sahnede üç hareketsiz anı eklemelidir. (örneğin iki paralel çizgi, dar açı, vb.)

Savaşlar, grubun geri kalanına bir kereye mahsus olarak yapılır.

Süre - En az 45 dakika.

Varyasyonlar - Gösterilen geometrik formlar eğitmen veya savaşçı tarafından gösterilebilir. İkinci durumda, grubun sahnenin hareketsiz anında temsil edilen formları tahmin etmesi istenilebilir.

Çubuklarla bir savaş yapmak yerine, katılımcılardan çubukların yaratıcı olarak, olduklarından farklı bir şeye dönüştürüldüğü bir hikayeyi icat etmesi istenebilir. Savaşlarda olduğu gibi, hikâyenin sahnelerinde geometrik formları çubuklardan tanımlamanın mümkün olduğu hareketsizlik momentleri olacaktır.